İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Van Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

MESLEKİ EĞİTİM VE TATBİKATLARIMIZ DEVAM EDİYOR 02 Kasım 2018

                   

                    Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personellerine yönelik mesleki eğitim ve tatbikatlar devam ediyor.

                    Bu hafta yaptığımız mesleki eğitimlerde Temiz Çalışma yöntemiyle beton keserek dehliz açma ve Domuz Damı desteğiyle beton kütlesini kaldırma çalışmaları yapıldı. 

                     Temiz Çalışma: Beton blokta sedye ile yaralı alabilecek genişlikte (minimum 60*60 cm) dehliz açmak ve dehlizi açarken enkazın altına mümkün olduğunca parça düşürmeden yapılan çalışmaya denir. Bu çalışmada; benzinli beton-demir kesme seti (Cutters Edge, Wacker) , farklı ebatlarda kırıcı ve delici matkap ,  makaralı tripod  vinç seti, bolt matkabı ve halat kullanılır. 

                      Domuz Damı :  Travers parçaları, özel hazırlanmış domuzdamı direkleri  kullanılarak diktörtgen veya kare prizma şeklinde tavanı tutan ve ayak arkasından tavanın muntazam kırılmasını sağlayan özel tahkimat birimidir. Domuz damları kamalar, sıktırmalar kullanılmak suretiyle sıkıştırılır. Bu çalışmada travers parçaları, kama , sıktırma ile havalı kaldırma sistemleri (kaldırma yastıkları) kullanılır. 

                     Yapılan bu çalışmalarla personelin uluslararası standartlardaki kabiliyet ve yeteneklerini koruması, gelişen teknolojiye uyum sağlaması, olası afet ve kazalar için her an hazır halde bulunmaları amaçlanmaktadır. 

30/10/2018-02/11/2018